Rengeteg tapasztalatot szerzett már a fővárosi politikában is a Fidesz főpolgármester-jelöltje
2024. március 15. 09:08
Szentkirályi Alexandra az utóbbi években kormányszóvivőként tájékoztatta a közvéleményt olyan, addig nem tapasztalat helyzetekben, mint a pandémia.
2024. március 15. 09:08
7 p
6
1
136
Mentés
Fotó: Földházi Árpád/Mandiner
***
Csütörtökön kiderült: Szentkirályi Alexandrát indítja a főpolgármesteri posztért Karácsony Gergellyel szemben a Fidesz-KDNP a júniusi önkormányzati választáson. Legalábbis a Fidesz budapesti csoportja felkérte a feladatra, ám a választmány bólintása még hátravan.
A jelenlegi, ám a felkérés nyomán a posztjáról távozó kormányszóvivő a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán végzett, politikai pályáját a Fidesz ifjúsági tagozatában, a Fidelitasban kezdte. 2007-től három éven keresztül volt a Fidelitas budapesti csoportfőnöke, közben dolgozott a Nézőpont Intézetnél és a Budapesti Értéktőzsdén.
Képviselő, majd főpolgármester-helyettes
A politika nagyszínpadára 2010-ben lépett fel, amikor képviselő lett a Fővárosi Önkormányzat Fidesz-frakciójában. Szentkirályi Alexandra 2011-től 2014-ig a BKK Közút Zrt. felügyelőbizottságának elnöke, 2010–2012 között a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., valamint Fővárosi Közterületfenntartó Zrt. felügyelőbizottsági tagja volt.
2014-ben a részt vett a Fidesz által támogatott Tarlós István főpolgármesteri kampányában, majd miután Tarlós nagy fölénnyel megnyerte a választást,
a főpolgármester a helyettesévé nevezte ki, rábízva a kulturális, oktatási, szociál- és ifjúságpolitikai, sport-, környezetvédelmi, turisztikai és arculati feladatokat.
Miután Tarlós 2019-ben elvesztette a választást, Szentkirályi Alexandra szakmai élete is új irányt vette: Orbán Viktor miniszterelnök Hollik István utódjaként, 2020 január 1-vel a hazai kommunikációért felelős kormánybiztossá, azaz kormányszóvivővé nevezte ki.
Nehéz évek, nehéz feladatok
Az akkor a Mandinernek adott interjújában egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány, hatalomra kerülése óta ugyanazon értékek és elvek alapján kormányoz. „Ez egy értékalapú politika. Azok az értékek, amelyeket a kormány képvisel – például a nemzetben gondolkodás, a család fontossága – olyan időtálló, örök értékek, amelyeket kortól függetlenül bárki magáénak vallhat, idősek és fiatalok egyaránt” – fogalmazott.
Szentkirályi Alexandrának az első időkben egy sajátságos helyzetben, a koronavírus járvány alatt kellett ellátnia feladatát és tájékoztatni a közvéleményt a kormány döntéseiről, a pandémia leküzdése érdekében hozott intézkedésekről.
A kormány változatlan értékek mentén dolgozik. Forrás: Mandiner / Ficsor Márton
Később az orosz-ukrán háború uralta a napirendet, a kormányszóvivő erről a témáról is folyamatos tájékoztatás adott, a kormány segítségnyújtásáról lapunknak is beszélt.
A legesélyesebb jelölt
Szentkirályit már régóta a Fidesz potenciális főpolgármester-jelöltjeként tartották számon. Tarlós István egy tavalyi interjúban azt mondta:
Szentkirályi Alexandra az, aki a legtöbb szavazatot tudná szerezni egy választáson.
„Van városvezetői tapasztalata, öt évig főpolgármester-helyettes volt. Ismeri Budapestet, a Városházát, nagyon otthon van a humán területen, kiválóan kommunikál, és két idegen nyelven is beszél. Úgy vélem, más jelölt-jelöltekhez képest, Alexandra az, aki a Fidesz táborát sem osztaná meg, van benne lojalitás, ám céltudatos, saját elképzelései is vannak” – érvelt a volt főpolgármester.
A budapesti Fidesz választmánya végül egyhangú döntéssel őt javasolta a Fidesz-KDNP-szövetség főpolgármester-jelöltjének. A jelenlegi kormányszóvivő elfogadta a felkérést, az erről szóló videóban pedig egyebek mellett azt hangsúlyozta:
A nemzet fővárosa ma Gyurcsány Ferenc fogságában van.
Minden, ami Budapesten történik arról szól, hogy Karácsony Gergelynek ki kell fizetnie Gyurcsány embereit.” Szerinte „ezért kong üresen a kassza és került Budapest csődközeli helyzetbe, ezért vannak járatritkítások a fővárosi közösségi közlekedésben és ezért állunk a dugókban.”
Mint mondta, Budapest olyan főpolgármestert érdemel, aki nem harcol, hanem együttműködik a kormánnyal.
Persze nem rajta múlt; ő megtett minden gusztustalanságot, amit csak lehet, ám az elvi szilárdság kifogott rajta. Ami egyaránt jellemző Lévai Anikóra és Orbán Viktorra. Horváth K. József írása.
Egy friss kutatás szerint a Fidesz szavazói nyitottabbak személyes kapcsolatokra más világnézetűekkel, míg az ellenzékiek zárkózottabbak, még az ismerkedést is elutasítják.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
0
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 136 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
A Fidesznek sikerült találni a nyegle Karácsonynál is egy karizmátlanabb, jelentéktelenebb figurát. Elengedték ezt a főpolgármesteri címért való küzdelmet.
Karácsonynál gyakorlatilag mindenki különb és alkalmasabb, de Alexandra nyelveket beszélő és önkormányzati gyakorlattal bíró jelölt. Tarlós nem szokott nyalni és rögtön a vesztett választás után őt javasolta az új főpolgármesternek, márpedig ha valaki értette ezt a mesterséget az Tarlós volt.